Інформація про роботу Кризового центру:
На базі гімназії створений Кризовий центр: робота ведеться з батьками, дітьми та педагогічними працівниками. Через поганий інтернет зв’язок не всі мають змогу долучитися до конференцій, тому створені вайбер-спільноти для 1-4 та 5-9 класів, в яких кожного дня оновлюється інформація, надаються рекомендації для батьків та дітей.
Розклад роботи Кризового центру на базі Антонівської гімназії 21 ХМР:
8.30 -11.00 – робота з документацією;
11.00 -13.00 – індивідуальні консультації за запитами педагогів, учнів та батьків;
Для 1-4х класів
13.00 – 15.00 – індивідуальні консультації за запитами дітей, батьків, педагогів;
Для 5-9х класів
15.00 – 16.00 – онлайн-зустрічі
Якщо Вам потрібна психологічна допомога, ми завжди на зв’язку.

У стані стресу важко бути уважними до потреб дитини, тому намагайтеся максимально зберегти рівновагу, аби підтримати дитину.
👉 Думайте про майбутнє, не про минуле. Мрійте, плануйте, обговорюйте, що ви зробите найпершим після встановлення миру. Такі роздуми та розмови наснажують і стабілізують.
👉 Позбудьтеся почуття провини. Ви зробили і робите далі все, що можете. Крапка.
👉 Намагайтеся їсти та спати. Не намагайтеся нагодувати дитину. Ваш фізичний стан – гарантія безпеки вашої дитини.
👉 Просіть про допомогу. Якщо ви потребуєте допомоги або підтримки – попросіть про неї. Звертатися за допомогою – не соромно.
👉 Говоріть про свої емоції та переживання. Телефонуйте рідним. Просте “Як ти?” здатне наснажити і вас, і того, кому ви телефонуєте.
👉 Якщо відчуваєте потребу – зателефонуйте на «гарячу лінію» підтримки, поспілкуйтеся з професіоналами, аби забезпечити свою емоційну стабільність у цей непростий час (телефони закріплено в пості).
Бережіть себе та своїх дітей.

Як надати дитині першу психологічну допомогу? 6 порад для батьків.
- Режим дня ⏰ Повертайте дитину у звичний режим дня, або створіть новий. У ньому мають бути: гігієнічні процедури, прийоми їжі, елементи навчання, ігри з дорослими, вільна гра, час для бесід та казок, сон.
- Обговорення тривожних подій 💬 Після кожного спуску в укриття, сигналів тривоги проводьте сімейні бесіди, де кожен розповідає, що він відчував протягом цього тривожного періоду.
- Нові ритуали допоможуть відчути дитині єдність сім’ї. Це може бути читання вголос, вечірні обійми, спільні молитви або співи.
- Щоденне спілкування на різні теми 💭, щоб дитина не почала ізолюватися.
- Емоційна близькість 💙 Обіймайте дитину, говоріть, що ви її любите, хваліть її (за сміливість, витримку, вміння, що вона демонструє), грайте з нею, смішіть, розділяйте з нею емоції.
- Почуття гумору 😌 Намагайтеся жартувати та посміхатися, сприяти тому, щоб посміхалася ваша дитина.
Сльози – не прояв слабкості…
Чому плакати корисно?😭
💦Сльози — це не означає, що ви вже не тримаєтесь. Це означає, що ви допомогли собі й перестали витрачати сили на утримування напруги.
💦Сльози звільняють і знеболюють. Зі сльозами організм виділяє природний «опіум» для полегшення болю.
💦Силою утримувати сльози — це боротись самому з собою. Можна навчитись цього не робити. І зберегти свої сили.
💦Заборона на сльози — це установка, яку можна змінити. Вона утворюється тоді, коли комусь поряд було важко витримувати ваші сльози. І доводилось тримати їх в собі, щоб нікого не бентежити.
💦Але це вже справа кожного — справиться зі своїми переживаннями поряд із людиною, яка має право полегшити свій біль своїми слізьми.
Розповідає психотерапевтка Анастасія Свердел
5 наукових фактів, чому плакати корисно:
1️⃣Сльози зволожують
Сльози відповідають за те, щоб очі не пересихали. Працюючи за комп’ютером та читаючи новини з екрана телефону, наші очі часто пересихають. Тому лікарі рекомендують поплакати.
2️⃣Сльози вгамовують біль
Сльози допомагають вгамувати не тільки емоційний біль, але і фізичний. Сльози сприяють виробленню енкефалінів. Ця речовина по своїй дії схожа на морфін, який знижує больові відчуття.
3️⃣Сльози очищують
Сльози очищують не тільки поверхню очного яблука, але і весь організм в цілому. Разом зі слізьми з організму виводяться токсини і гормони стресу.
4️⃣Сльози допомагають
Не дарма в стресових ситуаціях нам кажуть, що треба поплакати. Це не слабкість, а захисний механізм організму. Сльози допомагають перенести стресові ситуації та згладити їхні наслідки. Після плачу пульс і дихання сповільнюються, м’язи тіла приходять в розслаблений стан, тиск нормалізується.
5️⃣Сльози захищають
Фермент лізоцим, один з компонентом сліз, має сильну антибактеріальну та противірусну дію. А попадання сліз в ніс робить захист ще ефективнішим.
Ось так, сльози – цілком ефективна реакція організму на стрес, яка допомагає покращити фізичне та емоційне здоров’я.
Плачемо час від часу на шляху до перемоги України!💙💛

Шановні батьки!
Підлітки є особливо вразливими зараз, адже вони вже достатньо дорослі, аби розуміти все, що відбувається, та ще зовсім не мають досвіду, аби впоратися зі своїми емоціями та почуттями.
❗️Якщо ваша дитина каже, що вона в порядку, це не завжди так. Важливо вчасно розпізнати ознаки стресу у своєї дитини, аби відреагувати на них, підтримати дитину та забезпечити її психологічний комфорт❗
🔥 Ознаки стресу різняться, залежно від віку.
Для підлітків характерними є такі:
💔 соматичні (тілесні) реакції на критичні події, які проявляються у фізичних симптомах (біль у животі, головні болі, млявість тощо)
💔 підвищена збудливість або навпаки – апатія
незібраність (розсіяність уваги), погіршення пам’яті, забудькуватість
💔 намотування волосся на палець, кусання нігтів, покашлювання, тремтіння рук (так звані компульсивні прояви)
💔 спроба віддалитися від батьків, уникнення спілкування, замкненість
💔 поганий сон та кошмари, а від того сонливість у денний час та втрата сил
💔 небезпечна для здоров’я та життя поведінка (наприклад, спроби запису у територіальну оборону; знецінювання спроб дорослих забезпечити безпеку, зокрема відмова евакуюватися, йти у сховище; прогулянки у небезпечних місцях тощо)
💔 нехтування своїми звичними обов’язками
спалахи гніву, агресивна поведінка, зокрема щодо близьких дорослих
💔 відмова від їжі
Як підтримати та надати дитині почуття безпеки і захищеності:
✅ Говоріть і слухайте.
Знаходьте час, стишуйте себе та уважно слухайте розповіді дітей про те, що вони відчувають і думають. Роз’ясніть дітям відомі вам факти та надавайте їм правдиву інформацію (із врахуванням вікових особливостей) про ситуацію, в якій опинилася країна в цілому та ваша громада зокрема.
✅ Дозвольте емоціям бути.
Розповідайте про свої почуття та нормалізуйте те, що відчуває дитина. Боятися, переживати, плакати – це нормально. Проте далі важливо стабілізуватися і відволіктися буденними справами настільки, наскільки це можливо.
✅ Плануйте майбутнє.
Мрійте та плануйте разом, обговорюйте з підлітками, що ви зробите найпершим після встановлення миру. Такі роздуми та розмови наснажують і стабілізують.
✅ Обіймайтеся.
Обіймайте свого підлітка та інших членів сім’ї не менше восьми разів на день. Тактильний контакт вкрай важливий в умовах невизначеності і стресу.
✅ Подивіться разом улюблені фільми.
Це можна зробити навіть перебуваючи в укритті. Обирайте життєстверджуючі фільми, які дарують надію, обговорюйте побачене. Нагадуйте дитині, що після найтемнішої ночі настає ранок.
✅ Читайте вголос.
Батьки читають малюкам, це заспокоює та нормалізує. Але підліткам у стресових ситуаціях теж важливо відчути себе захищеними. Спільне читання вголос дає такі відчуття. Читайте разом книжку, яку ви вже добре знаєте, або нову, до якої ніяк не доходили руки.
✅ Хваліть і робіть акценти на досягненнях дитини. Відмічайте навіть незначні досягнення. Вселяйте підлітку віру у свої сили та пропонуйте підтримку.
✅ Заохочуйте спілкування дитини з однолітками.
Для більшості підлітків спілкування з друзями є дуже важливим. Сприяйте такому спілкуванню, розкажіть дитині, як вона може підтримати друзів, яким важко впоратися з емоціями.
✅ Долучайте підлітків до допомоги іншим.
Але робіть це за умов максимальної безпеки. Переважно підлітки хочуть і готові допомогами іншим людям у складних ситуаціях. Розкажіть дитині, як саме можна допомогти, підтримати інших, долучайтеся до допомоги разом з нею. Водночас поясніть дитині, що пріоритетом повинна бути її безпека.
✅ Будьте уважними до змін у поведінці дитини.
❤️ Ви – незамінна людина в житті дитини. Ви забезпечуєте їй опору та даєте відчуття спокою. Ви пояснюєте та керуєте. Ви захищаєте і забезпечуєте безпеку. Бути такою людиною можливо лише за умови власного спокою, бо лише стабілізувавши свій стан, ви можете стабілізувати свою дитину.
Як подолати паніку ⁉️
Дієві та прості вправи від сімейної та дитячої психологині Світлана Ройз. Рекомендуємо зберегти в нотатки або виписати, адже в стані стресу можете не згадати. І за можливості — перечитувати й повторювати.
👧 Гримаси. Уявіть, що ви хочете когось налякати, а ще постарайтеся видати дивний звук. Ця вправа значно серйозніша, ніж здається. Вона не тільки для того, щоби ви розсміялися. Коли рухаємо очима та залучаємо міміку, ми впливаємо на черепно-мозкові нерви, які допомагають повернути спокій. Охолоджуємо напруженість нашої парасимпатичної системи. Вправа дуже сподобається дітям.
🥶 Кондиціонер перевантаженої нервової системи. Подуйте на великий палець руки. А тепер уявіть, що ви дмухаєте на свічку: короткий вдих, а потім видих. У стані стресу нам часто перехоплює дихання. Видихи треба робити частіше, ніж вдихи.
Якщо біля вас діти, які хвилюються, а у вас є мильні бульбашки, це прекрасно працює. Дмухати на свічки, кульки, мильні кульки — усе допомагає.
👀 Очі в різні боки. Рухайте очима в різні боки: подивіться вверх, вниз, прямо, а потім повільно праворуч до упору й затримайте погляд. Потім знову: вперед, ліворуч і затримайтесь в крайній точці. Тоді — знову прямо. Ця вправа залучає “блукаючий нерв”, аби ми розслабилися. Дітям можна чимось шелестіти, щоби вони на це дивилися й переводили погляд.
👅 Язик-прибиральник. Корінець язика пов’язаний із частиною нервової системи, яка також відповідає за заспокоєння. Висуньте язик у напрямку грудної клітини, а потім зробіть язикову гімнастику. Уявіть, що ваш язик прибирає стелю, потім — стіни й підлогу. Імітуйте полоскання горла.
🌊 Я — океан. Уявіть, що ви миттєво виростаєте розміром в океан. Величезними як сонячний промінь чи найвища гора, стаєте дуже високими та широкими по горизонталі та вертикалі. Відчуйте, що за вами — сила вашого роду, країни, військових, досвіду. Відчуйте, який стан приходить. Буде класно поставити на заставку телефону фото океану.
У нас є вибір. Можемо відчувати себе маленькими склянками води, чого від нас очікують вороги, а можемо — величезними океанами. Які можуть вмістити в себе всю тяжкість часу, з якою ми зіштовхнулися.
«Як змусити себе поїсти» та «як перестати заїдати стрес». Відповідь одна на обидва запитання: подбати про гормони.
⚪ Дофамін. Хімія нагороди себе.
Завершуйте справи (навіть мікросправи) «Зробив — молодець», — любить думати наш мозок.
🛀 Робіть ритуали турботи про себе — самомасаж, нормальна гігієна порожнини рота, довге розчісування (мікроциркуляція), просто полежати.
🥑 Максимально збалансований раціон.
🥦 Тут є і зворотний бік — переїдання від нагороди себе їжею, заповнення нею порожнечі, пригнічення тривоги. Але варто пам’ятати, що їжа — це паливо, а не дестрессер. Дивіться адекватно на те, що робите.
⭐ Святкування невеликих перемог. Хваліть себе! Наприклад, за попередній пункт.
⚪ Серотонін. Стабілізатор настрою.
⚪Медитація.
Доведено 1000 разів.
🏃♀Аеробне навантаження: зарядка, присідання, активна ходьба, просто повільна прогулянка на природі. Але думками бути не у новинах, а разом із температурою, вологістю, вітром. Спостерігайте, вивчайте, дивіться як гарно, природа неймовірна, хоч п’ять хвилин на день.
⚪Дихальні вправи.
⚪ Ендорфін. Він ще й природне знеболювання.
😃 Сміх.
👃Аромамасла.
🫖 Зелений чай, трави.
🍫 Гіркий шоколад, ваніль.
⚪ Окситоцин.
🤝 Обійми, навіть просто тримати когось за руку (обійняти себе теж можна).
👩👧Час із дітьми, сім’єю, домашніми тваринами.
❤️ Говорити компліменти.
⚪ Мелатонін. Кращого відновлення ще не вигадали.⠀
🛌 Сон, краще до 22-23:30, але важливіше просто висипати норму 6-8 годин хоч інколи, хоч добираючи денним сном. У повній темряві, прохолоді, бажано під важкою ковдрою.
💡Зниження світлового навантаження після заходу сонця (без яскравого та блакитного холодного світла, перевести гаджети в нічний режим).
☕Зниження стимуляторів (кави та алкоголю у тому числі) увечері.


Інструкція: Зосередьтеся на цифрі 19 в центрі квадрата.
Ваша мета – знайти 1 і потім всі інші цифри до 25 у зростаючому порядку, фіксуючи знайдену цифру поглядом.